+90 212 543 58 06

Sosyal Medyada Biz}

Kanada Dil Okulları
Kanada dil okullarında, Kanada Eğitim Rehberi ayrıcalığı ile kayıt olun. Size özel fırsatlardan yararlanın. Detaylı bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
TÜMÜNÜ GÖR

Kanada’da Staj

Kanada’da Staj

Kanada’da dil okulları tarafından yapılan edilen staj programları , kazançları hakkında detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Ücretsiz staj (Internship)

Kanada’da genellikle İngilizce dil okulları tarafından sunulan ve öğrencilere İngilizce öğrenirken Kanada iş tecrübesi edinme imkanı sağlayan programlardır. Staj programları son yıllarda yabancı öğrenciler tarafından çok fazla talep görmeye başladığı için Kanada’nın önde gelen birçok dil okulu tarafından sunulmaktadırlar. Öğrencilerin bu programlardan yararlanabilmeleri için dil okulu ücretine ilave olarak ekstradan katılım ücreti ödemeleri gerekmektedir. Staj programlarına dil okuluna kayıt yaptırırken veya kayıttan sonra dil eğitiminin herhangibir aşamasında katılınabilir.

Staj programlarına katılabilmek için öğrencilerin belli bir İngilizce düzeyine sahip olmaları beklenir. Okulun program kapsamında belirlediği İngilizce seviyesine ulaşan öğrenciler, yine okulun belirlediği süre boyunca staj yapma olanağı elde ederler. Staj iş başvuruları dil okulu tarafından yapılıyor olmasına rağmen öğrenciler gerçek bir iş başvuru prosedüründen geçerler. Bu doğrultuda öğrencilerin özgeçmiş yazılarını (CV/resume) hazırlamaları ve mülakata girmeleri gerekmektedir. Mülakat sonunda başarılı olan öğrenciler ilgili iş yerinde ücretsiz staj yapmaya hak kazanırlar. Tüm bu süreç boyunca dil okulları öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedirler.

Ücretli staj (Co-op) 

Co-op programları Kanada’da kolej ve üniversiteler tarafından sunulan staj programlarıdır. Aynen “internship” programlarında olduğu gibi temel amaçları öğrencilere eğitim gördükleri alanlarda iş tecrübesi kazandırmaktır. Co-op programlarına katılım bazı kolej ve üniversitelerde program zorunluluğu iken, diğer bazı yüksek öğrenim programlarında öğrencilere gönüllü olarak katılabilecekleri bir alternatif olarak sunulmaktadır.

Co-op program sürelerinin en az ve en çok ne kadar olabileceği okul yönetimleri tarafından önceden belirlenmiştir. Öğrenciler co-oplarını tercihlerine göre okulun açık olduğu dönemlerde ya da yaz aylarında yapabilirler. Dolayısıyla minimum co-op süresi eğitim ya da yaz döneminin uzunluğuna göre üç ila dört ay arasında değişir. Öğrenciler dilerlerse ya da eğitim programları müsade ediyorsa bir dönemlik co-op’larını iki döneme uzatarak 8 ay gibi bir süreye tamamlayabilirler.

Kanada’da co-op yapmanın en büyük avantajı öğrencilerin bu ülkenin belki de hiç bilmedikleri iş piyasasında tecrübe kazanmalarına imkan sağlamasıdır. Böylelikle öğrenciler mezun olduklarında kariyerlerini nasıl yönlendireceklerine daha rahat karar verebilirler. Öğrencilere okullar tarafından farklı co-op dönemlerinde farklı işverenlerle çalışma imkanı tanınmaktadır. Böylece öğrenciler eğitim gördükleri alanlarda çok daha fazla pratik sahibi olarak mezun olduktan sonra ne yapacaklarına daha rahat karar verebilirler. Öğrencinin co-op yaptığı diplomasında da belirtilir.

Kanada’da her yüksek öğrenim kurumunun öğrencilerine co-op alanında danışmanlık hizmeti sunan rehberlik birimleri vardır. Bu birimler öğrencilere özgeçmişlerin (CV /resume) hazırlanması, başvuru mektuplarının yazılması, iş mülakatlarında nasıl davranılması gerektiği, vb. gibi konularda yardımcı olmaktadırlar.

Co-op iş ilanları üniversitelerin kendi websitelerinde yayınlanır. Öğrencilerin bu ilanları takip ederek ilgilendikleri pozisyonlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İş başvuru ve mülakat süreci aynen gerçek iş hayatında olduğu gibi ilerler ve bu süreç boyunca öğrenci diğer adaylarla işe kabul için yarışır. Co-op maaşları şirketten şirkete değişiklik göstererek aylık yaklaşık olarak 1000 Kanada doları ile 3500 Kanada doları arasında değişir.

11 Şubat 2018
126 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN