+90 212 543 58 06

Sosyal Medyada Biz}

Kanada Dil Okulları
Kanada dil okullarında, Kanada Eğitim Rehberi ayrıcalığı ile kayıt olun. Size özel fırsatlardan yararlanın. Detaylı bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
TÜMÜNÜ GÖR

Kanada Lise başvuru koşulları

Kanada Lise başvuru koşulları

Kanada’da Lise Başvuruları

Kanada’da lise başvuruları ilgili bölgenin okul kuruluna yapılır. Okul kurulu başvuruyu değerlendirirken öğrencinin niteliklerine en uygun okulu seçmeye çalışır. Kanada’da lise eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin, ilgili oldukları eyalete göre İngilizce ya da Fransızca bilgilerinin belli bir seviyenin üstünde olması gerekir. Eğer öğrencinin yabancı dili yeterli değil ise bölge okul kurulu öğrencinin yabancı dilini geliştirmesine imkan tanıyabilir. Bu amaçla okul kurulu öğrenciyi yabancı dil müfredatının daha yoğun olduğu bir liseye gönderir. Öğrenci eğitimine başladıktan sonra aynı bölge içerisinde başka bir okula transferini yaptırabilir.

Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Kanada, liselerinde de bu özelliğini korumakta ve uluslararası öğrencilere belli sayıda kontenjan ayırmaktadır. Türk öğrenciler liseye doğrudan Kanada’da başlayabilecekleri gibi diledikleri taktirde ara sınıflarda da transfer olabilirler. Örneğin 10. sınıfı Türkiye’de tamamlamış bir öğrenci 11. sınıfa Kanada’da başlayabilir.

Türk aileleri için lise eğitiminde yeni bir seçenek…Kanada liseleri.

170 yıllık liselerde okuyan öğrenciler dünya sıralamasında ilk 27 içinde yer alan üniversitelere sınavsız girebiliyor. Üniversite mezuniyetinin ardından 3 yıl çalışma izni veriliyor. İsteyene çalışma izninin ilk yılı tamamlandığında vatandaşlığa başvuru hakkı veriliyor

Türkiye üniversite okumak isteyen 2 milyon genci, ilk ve ortaöğretimde bulunan 17 milyon öğrencisiyle yabancı ülkeler için kaçırılmayacak bir eğitim pazarı yaratıyor. Üniversite eğitimi dışında birçok ülke lise eğitimi için de Türk ailelere ulaşmayı hedefliyor. Bu ülkelerden biri de Kanada. Kanada liselerinin cazibesi ise lise eğitimi tamamlayan gençlere “sınavsız” üniversite hakkı tanıması, mezuniyetin ardından da 3 yıla kadar çalışma izni vermesi. Bu iznin ilk yılı tamamlandığında isteyen Kanada vatandaşlığına başvurabiliyor.

YATILI EĞİTİM TERCİH: Kanada’ya ortalama Türkiye’den 300- 350 civarında öğrenci lise eğitimi için gidiyor. Türk ailelerinin tercihi yatılı (boarding school) okullar. Okullara başvuruda dil yeterliliğine bakılıyor. Yetersiz görülürse hazırlık okuyorlar. Bazı okullar kabul edecekleri öğrenciye matematik sınavı da uyguluyor.

AİLE YANINDA KONAKLAMA: Yatılı eğitim için okulun yurdu yanında aile yanında konaklama da seçenek. Aileler özel olarak seçiliyor, güvenlik testlerinden geçiriliyor.

MİSAFİR EDEN AİLE: Resmi tatillerde, haftasonlarında yatılı okuyan öğrencileri “misafir eden aile” uygulaması var. Bu sistemde okulda yatılı kalan çocuk tatillerde özel seçilen bu ailelerin evine gidiyor, onlarla ortak aktivite ve gezilere katılıyor.

IB, AP PROGRAMLARI: Eyaletler arasında eğitim kalitesi ve program çeşitliliği açısından en çok tercih edilen okullar Ontario eyaletinde. Öğrencinin yetenek ve ilgi alanlarına göre seçmeli derslerin sunulduğu lise müfredatında sadece Kanada’daki üniversiteler için değil tüm dünyada üniversite eğitimine hazırlayan özel programlar var. En çok tercih edilen IB (International Baccalaurate) AP (Advanced Placement )programları.

LİSEDE OKURKEN GEÇİŞ: Yalnızca birinci sınıftan lise eğitiminin yanı sıra lisenin son iki yılında da Kanada liselerine kabul mümkün. Okullar İngilizce seviyesini ölçtükten sonra kabul işlemi yapıyor.

BURS OLANAKLARI: Bursa okul karar veriyor. 5 bin ile 15 bin Kanada doları arasında burs öğrencinin akademik başarısına göre veriliyor. Gerekirse burs için sınav da yapıyorlar.

ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ HAKKI: Sadece tüm okulu Kanada’da okumak yerine özellikle 11 ve 12. sınıfları Kanada’daki önde gelen liselerden birinde okumak dünya sıralamasında ilk 27’den başlayarak ilk 100 içindeki üniversitelerine kabulde de avantaj sağlıyor. Elbette öğrencinin not ortalaması önemli.

ÖZEL SINAV İSTENMİYOR: Liseyi Kanada’da bitiren öğrenciden Kanada dışında okuyanlardan üniversiteye giriş için istenen TOEFL, IELTS, SAT gibi sınavlar istenmez. Ancak üniversiteye girişte 5’lik not sisteminde 4 not ortalaması kabul için önemli.

ÜNİVERSİTEDE DE BURS: Kanada üniversitelerinda öğrenim ücreti 20 ile 30 bin Kanada doları arasında. Başarılı öğrenciye 3 bin ile 10 bin Kanada doları burs veriliyor.

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ: Dünyaca tanınmış ve mezunları çok iyi üniversitelerden burs alan okullar arasında Appleby College, Albert College, Pickering College, Lakefield College, Upper Canada College, Stanstead College, Trinity College School gibi 170 yıllık tarihe sahip okullar var. Okullarda tenisten yüzmeye, outdoor aktivitelerden kültür gezilerine kadar hafta sonlarını da kapsayan etkinlikler yapılıyor. Okul ücretleri yıllık 30-35 bin Kanada doları, yurt, yemek ve sağlık sigortası ücretlerinin de toplamı yıllık 15-20 bin Kanada doları arasında değişir.

VATANDAŞLIK HAKKI: Liseyi bitiren öğrenci üniversiteye kabul aldığı gibi üniversiteden mezun olan da 3 yıla kadar çalışma ve oturma izni alıyor. Bu iznin ilk yılı dolduğunda da Kanada vatandaşlığına başvuru hakkı var.

Bazı Okulların Ücretleri

MacLachlan College :1978 yılında kuruldu. Aile yanında konaklamalı yatılı eğitim veriyor. Ücreti 36 bin 140 Kanada doları

Appleby College: 102 yıllık okul. Oakville şehrinde 150 dönümlük kampusu var. 725 öğrencinin 450’si yatılı. Öğrenim ücreti yatılı olarak 58 bin Kanada doları

Albert College: 156 yıllık geçmişe sahip. Kanada’nın en köklü yatılı ve gündüzlü okullarından biri. Anaokulundan eğitim başlıyor. 15 kişilik sınıflar. 20 ülkeden öğrenci var. Ontario Gölü’ne yakın 100 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu. Yatılı ücreti 51 bin Kanada doları

Pickering College :171 yıllık okul. Okulda ses eğitimi, müzik kayıt, görsel sanatlar ve film yapımı gibi dersler de var. Yatılı ücreti 49 bin 930 Kanada doları

Devlet liselerinde yabancı öğrenciler için yıllık eğitim ücreti $9,000 – $16,000 CAD arasındadır. Ayrıca konaklama ücretleri ise yıllık $9,000 – $10,000 Kanada doları arasında değişmektedir.

Kanada Eğitim Rehberi olarak Kanada lise yerleştirme hizmetimiz tamamen profesyonel bir danışmanlık süreci olarak sizlere sunulmaktadır.Aday öğrencilerimizin tüm başvuru, evrak düzenleme, vize, okul ders kayıt, konaklama ayarlama, karşılama işlemleri tarafımızdan titiz bir şekilde yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

11 Şubat 2018
105 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN