Kanada'da Master ve Doktora (PHD) başvuru koşulları

Kanada'da Master ve Doktora (PHD) başvuru koşulları

Kanada'da Master (Yüksek Lisans) ve Doktora (PHD) programlarına başvuru koşulları


Kanada'da Master ve  Doktora (PHD) başvuru koşulları

Kanada'da Master (Yüksek Lisans)

Kanada’daki üniversitelerde master yapabilmeniz için 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Ancak bu kriter yine üniversiteden üniversiteye, hatta programdan programa değişiklik gösterebilmektedir. Bazı master programlarında öğrencinin yeteri kadar iş tecrübesi varsa ya da öğrenci 4 yıllık bir üniversite yerine uluslararası geçerliliği olan CA (Chartered Accountant), CFA (Chartered Financial Analyst), vb.gibi dereceleri almışsa bunları üniversite eğitimi yerine saydırabilir. Bu kapsamda başvurulan bölümün kabul koşullarının iyi anlaşılması tavsiye edilir.

Genel Başvuru Evrakları

Not Dökümü (Transcript): Kanada’daki birçok üniversitenin kendi belirlediği minimum not ortalaması kriteri vardır. Master programına başvuruda bulunacak öğrencilerin belirtilen bu not ortalamasına sahip olmaları beklenir. Fakat bazı durumlarda öğrencinin not ortalaması istenilenin altında olsa bile eğer öğrencinin diğer nitelikleri iyi ise not ortalaması konusundaki sıkıntı kabul komitesi tarafından göz ardı edilebilir. Bu gibi durumlarda öğrencinin başvuru paketi hazırlanırken diğer güçlü olduğu taraflarının çok profesyonel bir şekilde ön plana çıkarılması gerekir. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız bu konuda öğrencilerimize her türlü desteği göstermektedirler.

Diğer taraftan not sistemleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebildiği için yurtdışı eğitim danışmanlarımız öğrencinin başarı seviyesinin doğru olarak Kanada yüksek öğrenim kurumuna iletilmesini sağlarlar. Bu amaçla başvuru paketine eğer gerekiyorsa okul not sistemini ve öğrencinin okulundaki diğer öğrencilere kıyasla başarı seviyesini açıklayıcı yazılar eklenmelidir.

Kanada üniversiteleri öğrencinin not döküm belgesinin direkt olarak üniversite yönetimi tarafından İngilizce olarak hazırlanmasını ve mühürlenmiş olarak kendilerine postalanmasını ister.

İngilizce Testler: Kanada’da master yapmak isteyen öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ispatlamak için merkezi olarak düzenlenen bazı testleri almaları istenir. Bu testler arasında TOEFL ve IELTS gibi uluslararası tanınan sınavların yanısıra CAEL ve CanTest gibi sadece Kanada’da geçerli olan testler bulunmaktadır. Çoğu zaman başvuruda bulunulan programın kabul koşulları ile paralel olarak öğrencilerin sayısal bilgilerini ya da kritik düşünce yeteneklerini ölçen GRE ve GMAT gibi testleri almaları da istenebilir. Bu testlerden istenilen minimum skorlar programdan programa farklılık göstermektedir. Standart testler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu konuda bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İş Tecrübesi: Kanada’daki birçok okul başvuruda bulunulan program ile ilgili olmak kaydı ile öğrencinin belli bir süre iş tecrübesine sahip olmasını tercih ederler. Öğrencinin iş tecrübesi belgelenirken eğer mümkün ise iş verenden referans mektubu alınması ve öğrencinin yaptığı işleri detaylı bir şekilde anlatan profesyonel bir özgeçmiş (CV) hazırlanması tavsiye edilir. Kanada’daki standart CV formatı Türkiye’dekinden faklıdır. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız öğrencilerimize CV hazırlamaları konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Referans Mektupları: Referans mektupları Kanada’daki çoğu okul tarafından başvuru koşulları dahilinde istenilen belgeler arasındadır. Referans mektuplarının öğrencinin akademik, sosyal ya da çalışma ortamında iletişimde bulunduğu kişilerden alınması gerekmektedir. Bu kişiler öğretmenler olabileceği gibi öğrencinin okul arkadaşları, çalışma arkadaşları ya da öğrenci gönüllü programlara katıldıysa bu ortamlarda tanıdığı kişiler de olabilir.

Referans yazılarının:

  • Referansı veren kişinin öğrenci ile ilişkisinin detaylarını,
  • Öğrencinin başarıları ve güçlü taraflarını,
  • Başvuruda bulunulan okulun ve programın öğrencinin kariyer ve yaşam kalitesine neler katacağını,
  • Öğrencinin ilgili bölüme başvuruda bulunmasının ana nedenlerini içermesi beklenir.

Referans mektupları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için lütfen yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile iletişim kurunuz. ( TEL : 0 212 543 58 06 - 0 535 712 07 90 )

Niyet Mektubu: Niyet mektupları, programa başvuran diğer adaylar arasından öğrencinin sıyrılmasında önemli rol oynarlar. Bu mektuplar genel olarak öğrencinin neden Kanada’da eğitim almak istediği ve başvuruda bulunulan üniversitenin öğrencinin gelecekle ilgili beklentilerini nasıl karşılayacağı gibi açıklamalar içerir.

Kanada’daki bazı programlar niyet mektupları ile ilgili olarak herhangi bir kriter belirtmezlerken bazıları bu mektupta öğrencinin cevaplamasını istedikleri soruları başvuru koşulları arasında açıkça belirtirler. Yurtdışı  eğitim danışmanlarımız niyet mektuplarının hazırlanması konusunda öğrencilerimize her türlü desteği vermektedirler.

 Doktora (PHD) programlarına başvuru koşulları

Kanada’da doktora (PhD) programları genelde araştırma odaklı programlardır ve süreleri 4 ila 7 yıl arasında değişir. Doktora programlarına katılan öğrencilerin çok kapsamlı ve uzun süren bir araştırma çalışması yapmaları istenir. Araştırma projeleri bireysel veya büyük projeler söz konusu olduğunda çoğu zaman takımlar halinde tamamlanır.

Kanada’da doktora yapmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki kabul koşullarını yerine getirmeleri beklenir:

  • Doktora konusu ile ilgili master derecesinin tamamlanmış olması
  • TOEFL, GRE, GMAT, IELTS tarzı standart testlerden istenilen puanların alınmış olması, ve
  • En az iki-üç akademik referans mektubu

Çoğu üniversitenin yıllık ya da dönemlik olmak üzere belirli sayıda doktora öğrencisi kontenjanı bulunmaktadır. Bu kontenjanlar ya üniversitenin ihtiyacı olan araştırma öğrencisi sayısına ya da mevcut projelerden bağımsız olarak üniversite yönetiminin önceden belirlediği sayıya göre açılmaktadırlar. Eğer üniversite, üzerinde çalıştığı mevcut bir proje için doktora seviyesinde araştırma öğrencisi arıyorsa, ilgili proje hakkında bilgi sahibi öğrencilerin doğal olarak bu doktora programına kabul şansları artar. Bu nedenle öğrencilerin, doktoralarını yapmak istedikleri konular ile ilgili olarak mevcut devam eden ya da başlayacak olan projeler hakkında araştırma yapmaları ve bu projeleri yürüten profesörler ile bağlantılarını geliştirmeleri tavsiye edilir. .

Diğer taraftan Kanada’da özellikle mühendislik gibi teknik alanlardaki master öğrencilerinin doktora programlarına başladıktan sonra da aynı konuda araştırma projelerine devam etmeleri istenilebilir. Dolayısıyla Kanada’ya doktora başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin master araştırma konuları ile ilgili doktora programlarından kabul alma şansları daha fazladır.

Kanada’da doktora programlarına kabul edilen öğrencilere genelde burs verilir. Bu burslar araştırma asistanlığı, proje sponsorundan maaş, kredi, vb. şeklinde olabilir. Programın özelliğine göre doktora öğrencilerinden tez yazmaları, araştırma raporları hazırlamaları, hazırlanan raporları ya da tezleri yayınlamaları ve sunmaları, vs. istenebilir.

Kanada Eğitim programları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında tüm merak ettikleriniz için bizlere her daim 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kanada üniversiteleri kanadada yüksek lisans kanada master kanada doktora

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Kanada Üniversitelerine başvuru evrakları

Kanada üniversiteleri ile ilgili olarak başvuru ve diğer detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. ... Devamı

University of Toronto

University of Toronto , 2015 yılında, U.S. News & World Report[ tarafından dünyanın en iyi 14. ünive... Devamı

Kanada'da Yüksek Lisans

Kanada Üniversiteleri, Yüksek Lisans için yabancı dil sınavlarından en iyi konumunda olan TOEFL veya... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

ILSC Toronto Dil Okulu

ILSC Toronto Dil Okulu hakkında sorularınız varsa ...


Yurtdışı Eğitim Artık Hayal Değil

Yurtdışında eğitim almak isteyen yüzlerce öğrenci ...


Kanada Vizesi , Başvuru ve Vize Evrakları

Kanada Vizesi, kanada Vize İşlemleri , Kanada vize...


Kanada'nın en iyi üniversiteleri

Üniversiteler sıralamasında hep en üst sıralarda y...


Kanada'da Eğitim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada'da nasıl eğitim alabiliriim ?, Kanada Vizes...


Kanada'da bir iş tecrübesi yaşamak ister misiniz ?

ABD'den sonra dünyada vatandaşlarına en yüksek yaş...


ILAC Kanada Dil Okulu

ILAC International Language Academy of Canada


Popüler Yazılar

Kanada da dil okuluna gidenler neler söylediler ?

Kanada'da dil eğitimi alanlar, kanada dil okulalrı yorumları, kanada'da dil eğitimi alanlar hakkında bilgiler için bizlere 0 212 543 58 06 / 0 535 712...

Kanada'nın en iyi üniversiteleri

Üniversiteler sıralamasında hep en üst sıralarda yer alan Kanada üniversiteleri yabancı öğrenciler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir....

Kanada'da eğitim ücretleri

Kanada'da üniversite, Kanada'da üniversite eğitimi, Kanada'da üniversite okumak, Kanada'da üniversite fiyatları, Kanada'da lisans, Kanada'da lisans eğ...

Kanada Vizesi , Başvuru ve Vize Evrakları

Kanada Vizesi, kanada Vize İşlemleri , Kanada vizesi ücreti, Kanada göçmenlik, kanada vizesi nasıl alınır, kanada öğrenci vizesi, kanada turist vizesi...

Kanada'da Eğitim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada'da nasıl eğitim alabiliriim ?, Kanada Vizesi nasıl alınır ? , Kanada'da eğitim alırken çalışabilir miyim ? Kanada'da eğitim almayı planlıyorsan...

ILAC Kanada Dil Okulu

ILAC International Language Academy of Canada

Concordia Üniversitesi

Kanada ve Montreal şehrinin önemli üniversitelerinden bir olan Concordia Üniversitesi Montreal'da Yurt içi ve yurt dışından binlerce öğrencisi olan ün...

Carleton Üniversitesi

Tarihi Rideau kanalı ve Rideau nehri arasına ormanlık bir alanda kurulu olan Carleton Üniversitesi kampüsü Kanada’nın ulusal hükümet binası olan Parli...

University of Toronto

University of Toronto , 2015 yılında, U.S. News & World Report[ tarafından dünyanın en iyi 14. üniversitesi olarak seçilmiştir. Aynı zamanda Times Hig...

Kanada dil okullarının fiyatları

Kanada dil okullarının Türk öğrencilere yönelik Kampanyalı fiyatları şu şekildedir. Kanada dil okulu 2017 ücretleri, konaklama fiyatları

Son Yorumlar

Türk'lere vize vermiyorlar ki. iki kere3 kanada vizesinden red aldım :(

kampanyaya katılmak istiyorum

Kanada da bu okullarin fiyatlarindan daha ucuz dilokulu bulmam icin desteginizi bekliyorum

Kanada'nın Fransızca konuşulan şehri olan Montreal güzel bir çevrede eğitim görme fırsatı, modern yapılarla kurulu bir alanda yaşama rahatlığı ve hem tarihi hem de kültürel açıdan zengin bir atmosferi...

ILAC Toronto dan herkese sevgiler selamlar daha iyisi elbet vardir ama ben cok memnunum 3.ay oldu. Pathway programi ile gelmedigime biraz pismanlik var hepsi bu. Eger uzi soluklu bir Canada macerasin...

Kabızlık çekiyorum yemekler o kadar da iyi degil vede kanada mutfaği bence hiz de Türklere gore degil.

Kanada 'ya girişte study permit ( açık pembe bir kağıt ) almayı Sak'ın unutmayın.

ILAC'a Edu Vizyon firması ile buldum aslında kafamda başka bir dil okulu vardı. Temmuz ayından bu yana Toronto'da yım. Buraya gelince doğru bir karar verdiğimi anladım size de kesinlikle bu öneririm. ...

Kanada mutfağı özellikle Amerikan mutfağına göre daha zengin ve kesinlikle daha sağlıklıdır. Aç kalmazsınız merak etmeyin

Facebook'ta Biz

Site Hakkında

Kanada Eğitim Rehberi , Kanada'da eğitim almak isteyenlere yönelik olarak hazırlanmış bir rehber olup, tamamen ücretsiz kanada eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Eğer siz de Kanada'da eğitim almak istiyorsanız bizlere web sitemiz üzerinden , iletişim numaralarımızdan yada ofislerimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Copyright © 2013-2017 | Tüm Hakları Saklıdır. - Kanada Eğitim Rehberi